Tango Etigi

DANS PISTINDEKI TANGO ETIĞI


Tango kendine özgü görgü kurallarına sahiptir ve her zaman mükemmel derecede sezgisel değildir. Aşağıda yer alan sözsüz kurallarını anlayarak, Milonga deneyimi herkes için eğlenceli hale gelebilir.

milonga

1) DANSTAN ÖNCE

Kişisel hijyen keyifli bir dans deneyimi için esastır. Kötü nefes, vücut kokusu ve aşırı terleme ortak suçlulardır . Dans partneriniz için duyarlı olun. Parfüm ,kolonya ya da herhangi bir kimyasal ürünün fazla kullanılması rahatsız edici olabilir , ve hiçbir zaman duş almanın yerini alamaz. Milonga için biraz bakımlı giyinin ve eğer çok terliyorsanız fazladan gömlek / tshirt getirin. Eğer takı ya da mücevher takıyorsanız ,  onları  saldırı silahlarına çevirmediğinizden emin olun.

milonga-codigos

2) Davet

Birini dansa davet etmenin en seçkin yolu Mirada (göz kontağı) ve cabeceo (baş ile onaylama) dır. Cortina (Tanda arası) ya da Tandanın başlarında hem kadın hem de erkek için aynı şekilde kullanılır. Eğer birini sözlü olarak davet etmeyi seçerseniz, davetinizi kabul etsin ya da etmesin zarif olun. Eğer kabul etmezlerse, hemen yanındaki başka birini davet etmeyin. Hiç kimse teselli ödülü olmayı istemez. Dans etmek isteyen bakışları arayın, dans etme arzusu olmayanları rahatsız etmekten kaçının. Dans daveti için bir konuşmayı yarıda kesmeniz gerekiyorsa bunu dikkatlice yapın.

inviting-tango-cabeceo

3) Dansa öncelik verin

İnsanlar dans ederken asla dans pistinde yürümeyin, Dans partnerinizi  karşılamak için kalkarsanız, dans pistinin dış kenarından hareket edin.

4) Geçiş hakkı

Kalabalık dans pistlerinde ,dans çizgisine girmeden önce sol taraftaki size yaklaşan dansçı ile her zaman göz teması kurmaya çalışın . Çarpışmaları önlemek için anlaşıldığınıza dair geri bir dönüş aldıktan sonra dans pistine katılabilirsiniz.

5) Pist sanatı

floor-craft-tango

Milongada çiftler "dansın çizgisi" uslubuna uygun dans ederler, bu saatin tersi yönünde kalabalığa göre iç içe 2- 3 şerit olabilir. Siz sadece partnizle değil  aynı zamanda tüm diğer çiftler ile de dans ediyorsunuz. Bundan dolayı dansın bu çizgisini koruduğunuzdan emin olun, çiftler arasına girmeyin ve kimsenin önüne  geçmeyin. Bu, dans pistindeki trafiğin akmasını ve kimsenin incinmemesini sağlar.

milonga-codigos

6) Çiftler arası Mesafe

 Dans çizgisinde bulunan önünüzdeki çift ile aranızda her zaman güvenli bir mesafe bırakın, onlara kolay bir dönüş yapabilmeleri için gerekli alanı sağlayın. Eğer öndeki çift ile aradaki mesafe açılırsa, arkanızdaki çifti engellememek için rondoyu yakalamaya çalışın. Arkanızdaki çiftin alanını engellememek için geriye doğru gitmeyin.

line-of-dance

7) Dans Pisti kalabalık Olduğunda...

Tüm hareketleri kucaklaşma içinde tutun,  Çizgisel Boleolar, planeos ( yerden süpürmeler) ve volcadalar veya diğer çiftleri tehlikeye atacak herhangi rahatsız edici hareketlerden kaçının! Adımlarınızı herzaman kalabalığın yoğunluğuna göre uydurun.

boleos

8) Bir çarpışma durumunda Özür dileme

Eğer aldığınız bütün önlemlere rağmen yinede bir çarpışmaya dahil olursanız, sakin olun ve zarifçe özür dileyiniz.

milonga-codigos

9) Tanda İnceliği


Biriyle dansa kalktığınızda, onlar ile tanda bitene kadar dans etmeniz gerekir.
Eğer onlarla sadece iki parça dans etmek istiyorsanız, dansa davet etmek için tandanın son iki parçası kalana değin beklemek  zorundasınız. Bunun dışındaki durumlar "Tandayi bozma" olarak bilinir ve oldukça kaba bir davranış olarak kabul edilir. Tandanın ortasında dans pistini terk edecekseniz çok kötü bir şey olmuş olması lazım, ya biri ölüyordur, ya da partneriniz  ahlak kurallarını fazla aşmış olması lazım.

10) Küçük Konuşmalar

Şarkılar arasında konuşulabilir, (Hatta bazıları küçük konuşmaların zorunlu olması gerektiğini söylüyor) ama dans sırasında konuşmayınız. Ayrıca, hata yaptığınızda sürekli partnerinizden özür dilemeyiniz.

dance floor manners

11) Teşekkür Edin!

Sadece dansı bitirdiğinizde teşekkür edin. Tandanın ortasında teşekkür ederseniz, partneriniz onunla tandayı bıraktığınızı düşücektir. Asla cevap olarak "Rica ederim" demeyin, çünkü bu onunla dans etmeyi bahşettiğiniz (ona iyilik yapmak için) anlamına gelmektedir, dansta bütün mesele karşılıklı zevk almaktır. Bunun yerine centilmen olun ve "Teşekkürler", "Çok zevk aldım", "Çok zevkliydi" ya da eşit derecede hoş şeyler söyleyin.

12) Tüm gece temiz kalmak

Düzenli olarak nefes spreyleri kullanın (Naneli şeker,sakız ). Ama asla dans sırasında ağzınızda birşey olmasın. Çoğu mekanların karşılama masalarında nane şekerleri bulundururlar.  Dans öncesinde yemek konusunda dikkatli olun. Sarımsak, soğan ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Eğer terlerseniz dans aralardında sık sık havlu ya da mendil kullanın. Erkekler genellikle fazladan tshirt/gömlek getirir ve gecenin ortalarına doğru değiştirir. Eğer kısa kollu ya da kolsuz tshirt giyiyorsanız, deodarantınıza dikkat edin partnerinizi bir şekilde rahatsız etmesin.

dance floor hygiene

13) Geri bildirim verin

Milonga sonrasında geri dönüş vermeyin ya da istemeyin. Katkıda bulunmak için yorumlarınızi pratiklere ve derslere saklayın ve sadece istendiğinde verin. Milonga sırasında tavsiye verme ya da eleştirme yapmayın, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, ya da ne kadar yardımcı olsa da partnerinizi küçük düşürürebilir. Bu da tandadan karşılıklı saygı ve keyfi paylaşmak amacını da bozguna uğratabilir.

teaching on dancefloor

14) Şövalyelik(Eşlik Etme)

Dans bittiğinde, mümkün olduğunca pistten sizden sonrakilere yer açarak hızlıca ayrılın. Lider, takipçisini yerine geri götürüken her zaman eşlik eder, teşekkürlerini sunar ve zarifçe uzaklaşır.

15) Örnek Olun

Maceracı olun. Asla dansa davet etmediğiniz biri ile dans edin ve bunu harika bir deneyime dönüştürmeyi göreviniz edinin.

Zarif olun. Reddedilen bir dans davetini kişisel ret ile  karıştırmayın. Herkese kibar olmak ve arkadaşça yaklaşmak ,sizinle dans etmeyenlerle de dahil, sonunda sıcak ve davetkar bir ortam yaratacaktır.

Meraklı olun. En sevdiğiniz şarkıların isimlerini öğrenin.Müziği bilmek ve anlamaya çalışmak milongada sizi daha rahat ve güvende hissettirecektir.

VE EN ÖNEMLİSİ...

CÖMERT OLUN. Başarılı bir milonga deneyiminin amacı kaç tane iyi dans ettiğiniz olmamalı ,kaç tane iyi dans ettirdiğiniz olmalı.

 

Translation from EnglishTayfun Çelik 

Illustrations: ©Les Pas Parfaits, Dessins Véronique Paquette